Skip Navigation

Media Services

Azure Media Services makes it easy to use high-definition video encoding and streaming services to reach your audiences on today’s most popular devices. Azure Media Services also enables you to extract richer metadata though video AI, improve accessibility, distribution, and scalability —all while protecting your content.

Product listing

Solution Architectures

Live streaming digital media

Canlı akış dijital medyaCanlı akış çözümü, videoları gerçek zamanlı olarak yakalamanıza ve tüketicilere yayınlamanıza olanak tanır. Röportaj akışı, konferanslar ve canlı spor etkinlikleri, yayınlara örnek olarak gösterilebilir. Bu çözümde video, bir video kamera aracılığıyla yakalanır ve bir kanalın giriş uç noktasına gönderilir. Kanal, canlı giriş akışını alır ve bir akış uç noktası üzerinden, web tarayıcılarına veya mobil uygulamalara akışı yapılabilecek şekilde sunar. Kanal ayrıca, işleme devam edip teslime geçmeden önce akışınızı önizleyip onaylayabileceğiniz bir önizleme uç noktası sağlar. Kanal, alınan içeriği kaydedip depolayarak akışı daha sonra da gerçekleştirebilir (isteğe bağlı video).TokenTokenLicense/KeyLicense/KeyChannelLive SourceCloud DRM License/Key Delivery ServeStreamingEndpointMulti-ProtocolDynamicPackaging/Multi-DRMAzure CDNAzure BlobStoragePreviewMonitoringAzure Media Playerin BrowserAzure Media Playerin Mobile AppAzure LiveEncoder3rd Party On-PremisesLive EncoderProgram

Customers using Azure media Services

Ready to dig in?

Learn how Azure Media Services can help you manage media on your apps and workloads. Tutorials, API references, and other documentation show you how to securely use high-definition video encoding and streaming services, how to protect your content, and how to extract richer metadata though video AI to improve accessibility, distribution, and scalability.

Create an Azure Media Services account using the Azure portal