Azure Database for MySQL

Enterprise-ready, fully managed community MySQL

Azure Database for MySQL provides fully managed, enterprise-ready community MySQL database as a service. The MySQL Community edition helps you easily lift and shift to the cloud, using languages and frameworks of your choice. On top of that, you get built-in high availability and dynamic scaling, helping you easily adjust to changes in customer demands. Additionally, you benefit from the unparalleled security and compliance, including Azure IP advantage, as well as Azure’s industry-leading reach. All of this comes with a flexible pricing model so you can choose resources for your workload with no hidden cost.

Community MySQL that’s fully managed

Combine MySQL Community edition with the benefits of a fully managed service provider, and free developers from the complexity of infrastructure and database management so they can focus on building exceptional apps.

Languages and frameworks of your choice

Azure Database for MySQL enables popular open-source frameworks and languages, and it features tight integration with Azure Web Apps. Popular content management apps, such as WordPress and Drupal, deliver a fully integrated experience supporting your application development needs.

Scale in seconds with built-in high availability

Provision in minutes, and flexibly scale compute or storage independently within seconds. Built to deliver high availability with an SLA of 99.99 percent, Azure Database for MySQL requires no extra configuration, replication or cost to ensure that your apps run when you need them to.

Protect your database with built-in intelligence

Azure Database for MySQL offers Advanced Threat Protection, which monitors your database around the clock and detects potential malicious activities, alerting you upon detection so that you can intervene immediately.

Simple and flexible pricing

Everything you need is included, with simple, flexible pricing. Azure Database for MySQL provides the capabilities you want – such as automatic database patching, automatic backups, built-in monitoring, security and more – at no extra cost.

Unparalleled security and reach

Run your apps on world-class infrastructure and the world’s most trusted cloud. As a fully integrated service, Azure Database for MySQL plugs you into the Microsoft global network of data centres, unparalleled security and round-the-clock monitoring.

See how companies use Azure Database for MySQL to realise their potential

Developer resources

Deploy Web App using Container and Azure Database for MySQL

Connect containers running in Kubernetes to Azure Database for MySQL using the Open Service Broker for Azure

Migrate your applications to Azure Database for MySQL with minimal downtime

Intelligent apps

Develop sophisticated, transformational apps using state-of-the-art machine-learning algorithms and integrated visualisation tools to get actionable insights and analytics.

Learn more

MySQL için Azure Veritabanı ile akıllı uygulamalarSon teknoloji ürünü makine öğrenimi algoritmalarının yanı sıra eyleme dönüştürülebilir öngörü ve analizler elde etmeye yönelik tümleşik görselleştirme araçlarını kullanarak karmaşık, dönüşümsel uygulamalar geliştirin.

Retail and e-commerce

Build secure and scalable e-commerce solutions that meet the demands of both customers and businesses. Engage customers through customised products and offers, process transactions quickly and securely and focus on fulfilment and customer service.

Learn more

MySQL için Azure Veritabanı ile perakende ve e-ticaretHem müşterilerin hem de işletmenin taleplerini karşılayan güvenli ve ölçeklenebilir e-ticaret çözümleri oluşturun. Özel ürünler ve teklifler aracılığıyla müşterilerinizle iletişime girin, işlemleri hızla ve güvenle işleyin, memnuniyete ve müşteri hizmetlerine odaklanın.

Scalable web and mobile applications

Rapidly build engaging and scalable cross-platform and native apps for iOS, Android, Windows or Mac.

Learn more

MySQL için Azure Veritabanı ile ölçeklenebilir web uygulamaları ve mobil uygulamalariOS, Android, Windows veya Mac için hızla ilgi çekici, yüksek performanslı, ölçeklenebilen, platformlar arası ve yerel uygulamalar oluşturun.BrowserMobile AppAzure Traffic ManagerAzure App ServicesAzure Database for MySQL

Digital marketing

Engage with customers around the world with rich, personalised digital marketing experiences. Quickly build and launch digital campaigns that automatically scale based on customer demand.

Learn more

MySQL için Azure Veritabanı ile Dijital PazarlamaKişiselleştirilmiş zengin dijital pazarlama deneyimleri sayesinde dünyanın her yerindeki müşterilerle etkileşim kurun. Müşteri talebine göre otomatik olarak ölçeklendirilen dijital kampanyaları hızla oluşturun ve sunun.

Finance management apps

Securely store critical data and provide high-value analytics and insights over aggregated data to users, using built-in security and performance.

Learn more

MySQL için Azure Veritabanı ile finans yönetimi uygulamalarıKritik verileri güvenli bir şekilde depolayın ve yerleşik güvenlik ile performanstan yararlanarak kullanıcılara, toplanan verilere ilişkin değerli analiz ve öngörüler sağlayın.Mobile AppFinancial data from multiple sourcesAzure App ServicesBrowserPower BI(Financial Analytics)Azure Database for MySQL(Financial Data Store)$

Gaming

Scale your databases elastically to accommodate unpredictable bursts of traffic and deliver low-latency, multi-player experiences.

Learn more

MySQL için Azure Veritabanı ile oyunTrafikteki öngörülemeyen ani artışlara uyum sağlamak için veritabanınızı esnek biçimde ölçeklendirin ve düşük gecikme süreli, çok oyunculu deneyimler sunun.Mobile AppAzure Traffic ManagerAzure API Apps(Game backend)Azure Database for MySQLAzure CDNAzure Storage(Game files)Azure HD Insight(Game analytics)

Related products and services

Web Apps

Quickly create and deploy mission-critical web apps at scale

Azure Database for PostgreSQL

Managed PostgreSQL database service for app developers

Azure Cache for Redis

Power applications with high throughput, low latency data access

Create a MySQL database server